Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: 1 Ocak'tan bu yana 1 milyon 16 bin 980 gıda denetimi gerçekleştirdik

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "1 Ocak'tan bugüne kadar 1 milyon 16 bin 980 gıda denetimi gerçekleştirdik. İnsan sağlığını tehdit eden üretim ve satış yaptığı belirlenen 159 firma hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduk" dedi.


1435 Görüntüleme

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) temsilcileri ile bakanlıkta bir araya geldi. Bakan Yumaklı, sivil toplum kuruluşları ile her türlü iş birliğine açık olduklarını bildirdi. Gıda güvenliği ve vatandaşların güvenilir gıdaya erişimi için büyük çaba sarf ettiklerinin altını çizen Yumaklı, "Gıda ürünlerinin güvenilir bir şekilde üretimi ve satışıyla alakalı denetimler yapıyoruz. Vatandaşımızın sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşması için ekiplerimiz aralıksız çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Yumaklı, gıda denetimlerinde teknik konuların yanı sıra; saklama koşulları ve hijyen gibi unsurlara da baktıklarını vurgulayarak, "1 Ocak'tan bugüne kadar toplam 1 milyon 16 bin 980 gıda denetimi gerçekleştirdik. Bu denetimlerimizde 12 bin 788 adet uygunsuzluk tespit ettik. İnsan sağlığını tehdit eden üretim ve satış yaptığı belirlenen 159 firma hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduk" dedi.

Rutin denetimlerin dışında 81 ilde eş zamanlı sektörel denetimler de gerçekleştirdiklerini belirten Yumaklı, ilk olarak 21 Ağustos 2023 itibarıyla başlatılan eş zamanlı denetimlerde restoran, lokanta ve kafeterya gibi toplu tüketim yerlerinin denetlendiğini, 2'nci etap denetimlerin ise kasap, şarküteri, bakkal, market ve büfe gibi gıda satış yerlerine yönelik gerçekleştirildiğini anımsattı. Et, süt ve yumurta üretim yerlerine yönelik yapılan 3'üncü etap denetimlerin tamamlanmasının ardından ise halihazırda ekmek ve unlu mamul üreten işletmeleri kapsayan eş zamanlı denetimlerin aralıksız sürdüğünü bildiren Yumaklı, yıl sonuna kadar belirlenen takvim doğrultusunda sektörel bazlı denetimlere devam edileceğini söyledi. Bakan Yumaklı, "2024 yılında da 7 bin 500 gıda denetim elemanımız ile vatandaşlarımızın güvenilir gıda tüketimini sağlamak üzere aralıksız bir şekilde sahada olmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

Yazar

ertehaber.com

0 Yorum:

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *