Kedilere ve köpeklere karantina kararı

Güney Kore'de Tarım, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı, koronavirüs semptomu gösteren kedilerin ve köpeklerin yeni yönergeler kapsamında karantinaya alınacağını açıkladı.


110 Görüntüleme

Güney Kore'de Tarım, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı yetkilileri Kovid-19 semptomu gösteren kedilerin ve köpeklerin karantinaya alınacağını söyledi.

Bakanlık, Kovid-19 virüsü taşıdığından şüphelenilen evcil hayvanlar için bir test ve karantina protokolü geliştirdiğini söyledi.

Duyuru, Güney Gyeongsang Eyaleti, Jinju'da yaşayan bir kedinin 24 Ocak'ta koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından geldi.

SADECE 1 KİŞİ GÖREBİLECEK

Kovid-19'a yakalanma vakalarının nadir görüldüğü belirtilen evcil hayvanların, eğer semptom gösterirlerse sağlık yetkilileri ya da veterinerler tarafından teste tabi tutulacağı belirtildi. Evcil hayvanların Kovid-19 test sonuçları açıklanana kadar ise dışarı çıkmalarına izin verilmeyecek.

Kovid-19 testi pozitif çıkan kedilerin ve köpeklerin karantinada izole bir şekilde yaşayacaklarını belirten bakanlık yetkilileri, hayvanla sadece bir kişinin görüşebileceğini belirtti.

Bilim dünyasında kedilerin veya köpeklerin Kovid-19 virüsünü insanlara geçirebileceğini gösteren hiçbir kanıt yok.

14 GÜN KARANTİNA UYGULANACAK

Bir bakanlık yetkilisi ise, Chosun Ilbo gazetesine göre, "Evcil hayvanlardan insanlara yayılan doğrulanmış koronavirüs enfeksiyonu vakası bulunmadığını" söylerken, yetkili, "Ancak tıpkı insanlar gibi 14 gün karantinada kalmaları gerekecek" dedi.

KAYNAK: NTV

Yazar

ertehaber.com

0 Yorum:

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Şunlar da hoşunuza gidebilir

  • ertehaber.com
  • 13.03.2021 14:37
KAYSERİ YÜKSEK HIZLI TREN HİKAYESİ
  • ertehaber.com
  • 27.03.2021 16:16
Dünyam Hastanesi
  • ertehaber.com
  • 04.03.2021 13:40
Goriller Kovid-19 aşısı oldu