KASKİ'den Sarız'a 5,4 Milyonluk 'Arıtma Tesisi' Yatırımı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KASKİ tarafından Sarız ilçesine 5 milyon 474 bin TL yatırım bedeli ile “İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi” inşa edildiğini kaydetti. Büyükkılıç, tesis sayesinde bölgede insan ve çevre sağlığının ileri düzeyde korunacağını belirtti.


1705 Görüntüleme

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin vizyonuyla çalışmalarına büyük bir kararlılıkla devam eden Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, kent genelinde yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor.

Bu kapsamda Sarız ilçesinde 5 milyon 474 bin TL yatırım bedeli ile İleri Biyolojik Atık Su Arıtma tesisi inşa edildi. İlçenin doğal kaynaklarını korumak için hayata geçirilen proje sayesinde minimum enerji ile maksimum atık su arıtma verimi sağlanacak. 

ÇEVRE VE DOĞAL YAŞAM KORUNACAK

19 bin 915 metrekare alan üzerine kurulan ve ilçenin 2051 yılına kadar ki ihtiyacına cevap verebilecek olan çevre dostu tesiste günlük ortalama 700 metreküp atık su arıtılacak. Bu sayede çevre ve doğal yaşam, atık suların olumsuz etkilerinden korunmuş olacak. Aynı zamanda Seyhan Havzası’nda oluşabilecek kirliliğin de önüne geçilecek.

“SARIZ HALKIMIZA HAYIRLI OLSUN”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KASKİ’nin sağlıklı altyapı inşa etmenin yanı sıra öncelikli hedeflerinden bir tanesinin de, atık suların arıtımını yaparak çevreye sağlıklı bir şekilde dönüşümünü sağlamak olduğunu belirtti.

Atık sulardan kaynaklanabilecek çevre sorunlarını bertaraf edecek olan tesiste yılda yaklaşık 255 bin 500 metreküp atık su arıtımı yapılacağını kaydeden Başkan Büyükkılıç, “Bu kapsamda nüfusun yoğun olduğu ilçelere atık su arıtma tesisi kazandırmaya gayret ediyoruz. Sarız ilçemizde büyük fedakârlıklarla yapımı tamamlanan “İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi” sayesinde bölgede tüm atık sular biyolojik arıtmaya tabi tutulacak, insan ve çevre sağlığı ileri düzeyde sağlanmış olacak. Bölge halkımıza ve Kayseri’mize hayırlı olsun.

Yazar

ertehaber.com

0 Yorum:

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *